Optometria

Jako optometryści interesujemy się nie tylko prawidłową ostrością wzroku naszych pacjentów.

Aby zmysł wzroku funkcjonował i rozwijał się prawidłowo muszą być spełnione dodatkowe kryteria, związane z funkcjonowaniem mięśni ocznych i całego układu nerwowego. Jeśli nie są – pojawiają się objawy nie zawsze kojarzone bezpośrednio z widzeniem, jak np. bóle głowy, łzawienie, niechęć do czytania i pisania oraz inne.

Po dokładnym badaniu jesteśmy w stanie określić jakie funkcje szwankują i ułożyć dla każdego indywidualny program postępowania. Polega on na wykonywaniu specjalnych zestawów ćwiczeń oczu i trwa co najmniej 5 tygodni. Ćwiczenia prowadzone są przez nas w gabinecie oraz samodzielnie w domu. Ich celem jest usprawnienie akomodacji, ruchomości gałki ocznej oraz uzyskanie prawidłowego widzenia obuocznego. W efekcie następuje zwiększenie zdolności widzenia przestrzennego, nierzadko także poprawa ostrości wzroku. Można pracować szybciej i dłużej bez zmęczenia oczu.

Dla osób, które nie mają żadnych dolegliwości, ale zależy im na tym, żeby ich oczy były szczególnie sprawne przez długie lata, założyliśmy „SZKOŁĘ DOBREGO WIDZENIA

Proponujemy w niej Państwu, po uprzednim dokładnym badaniu, wykonywanie określonych ćwiczeń, początkowo w gabinecie, później także w domu a nawet w pracy oraz uczymy zdrowych nawyków w pracy oczami.
Zestawy ćwiczeń opracowane są przez naukowców z dziedziny okulistyki i optometrii. Są one od dawna i powszechnie stosowane w gabinetach optometrycznych m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, czy w Niemczech i przynoszą duże efekty. W Polsce stosuje się je stosunkowo od niedawna i w niewielu ośrodkach.

Poszczególne ćwiczenia nie są skomplikowane i większość z nich może być wykonywana samodzielnie przez osoby w różnym wieku. Trening nie jest też nudny. Ćwiczy się przy pomocy wielu różnych przyrządów. Są wśród nich zarówno proste przedmioty (np. długopis), jak i urządzenia oparte na technologii cyfrowej (specjalne programy komputerowe).